Ambrózia obyčajná - tipy na jej použitie

Orientovať sa na trhu s výživovými doplnkami a bylinkami sa stáva výzvou aj pre človeka, ktorý sa v tejto oblasti pohybuje už viac ako 20 rokov. Marketingové tvrdenia a zaručené účinky rôznych bylín na mňa vyskakujú takmer z každého príspevku na sociálnych sieťach.

V tomto článku sa pozrieme na to, aké účinné látky obsahuje bublinatka, kedy je jej užívanie vhodné a že jej účinky veľmi závisia od dávkovania. Tiež niekoľko informácií pre lekárov a fanúšikov tradičnej čínskej medicíny.

Formy paličky - tinktúry, extrakty...

V prípade bublinatky sa v bylinnej terapii používajú vodné a liehové odvary. Bublinatka sa odporúča najmä na úpravu menštruačného cyklu pri PMS s pocitmi podráždenia, náladovosti a napätia v prsníkoch. Môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy.
Jej účinnosť sa vysvetľuje pôsobením na znižovanie hladiny prolaktínu. Niektoré zdroje uvádzajú aj pôsobenie na dopamín. Podstatné je prepojenie na dopaminergné D2 receptory, estrogénové receptory a opioidné receptory. Väzba na dopaminergné receptory vedie k inhibícii (zníženiu aktivity) produkcie prolaktínu v hypofýze).
Samotná účinná látka zatiaľ nebola objasnená, pretože oveľa lepšie vždy fungujú len extrakty z celej časti byliny. Čo všeobecne platí pre celú ríšu bylín.
Drmek

Izolované fytochemikálie

Znie to trochu drasticky, ale ide o opis, pri ktorom západná farmakológia vezme celú drogu, nájde v nej predpokladanú účinnú látku, extrahuje ju a potom skúma túto izolovanú zložku. V prípade paliny sa v súčasnosti za dôležité obsahové látky považujú kasticín a agnusid. Tradičný prístup k bylinám je však trochu iný. Uprednostňuje konzumáciu celej rastliny alebo extraktov (výťažkov) z celej rastliny, nie extrahovanej jednotlivej zložky.

Je to preto, že žiadna rastlina neobsahuje len jednu účinnú zložku. Môžu v nej byť desiatky, dokonca stovky účinných látok. Dokonca aj tie zložky, ktoré sa v laboratóriu javia ako neaktívne, môžu prispievať k celkovému účinku. Takto sa vlastne spracovávajú aj bylinné zmesi podľa čínskej medicíny, kde hlavná tzv. cisárska bylina určuje účinok zmesi, tzv. ministerské byliny pomáhajú cisárom v ich práci, tzv. pomocníci upravujú to, čo cisár a ministri môžu robiť, alebo im pomáhajú dostať sa na miesto určenia, obmedzujú prípadnú toxicitu a zabraňujú vedľajším účinkom, a tzv. poslovia harmonizujú pôsobenie všetkých bylín a zlepšujú vstrebávanie. Pri tvorbe zmesí si brali príklad z prírody, pričom každá bylina má vo svojom obsahu cisára, ministra, asistentov a poslov.

Príkladom je Maitake
Jej hlavným účinkom je, že posilňuje imunitný systém. Vedci skúmali niekoľko polysacharidových frakcií a jednu z nich vyhlásili za najúčinnejšiu. Keď však túto frakciu skombinovali s extraktom z celej huby, účinnosť sa zvýšila o viac ako 80 %. Redukcionistický farmakologický prístup k bylinám často zlyháva.
Ďalším príkladom môže byť hloh jednosemenný, rastlina používaná ako nervové a kardiovaskulárne tonikum. V snahe odhaliť účinné zložky hlohu vedci dospeli k záveru, že najdôležitejšími fytochemikáliami tejto rastliny sú flavonoidy, najmä vitexín-0-ramanozid. Keď túto látku izolovali a extrahovali, nevykazovala žiadnu aktivitu. Zároveň zistili, že keď podali rastlinu pokusným zvieratám bez tejto látky, rastlina tiež nepôsobila. Účinnou látkou hlohu je teda samotná rastlina. 2)
drmek-žena

Aktívne zložky v paličke Drumstick

Kasticín a iné lipofilné flavonoidy, iridoidné glykozoidy (agnusid a aucubín), silica (obsahuje bornylacetát, cineol, limonén a iné monoterpény a seskviterpény), diterpény ako rotundifuran a vitexilaktón, mastný olej. 3)

Drmek a jeho používanie

Drmek je primárne určený na riešenie porúch ženského hormonálneho systému, vrátane nedostatočnej tvorby žltého telieska a hyperprolaktémie (nadmerné množstvo prolaktínu), syndrómu pred menštruáciou, menštruačných nepravidelností (najmä sekundárnej amenorey) a cyklickej mastalgie (bolesti prsníkov pred menštruáciou). Pomáha tiež riešiť hormonálne akné. 4)

Účinok je závislý od dávky

V nízkych dávkach Drusenznižuje hladinu estrogénov a zvyšuje hladinu progesterónu a prolaktínu, čo je pravdepodobne spôsobené inhibíciou tvorby folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a zvýšením tvorby luteinizačného hormónu (LH). 5)

V bežnej reči. Hlavnou funkciou FSH je podporovať vývoj folikulov vo vaječníku. Počas cyklu sa FSH mení v závislosti od estradiolu a progesterónu. Keď žena prejde ovuláciou, po prasknutí folikulu sa vyvinie žlté teliesko, ktoré vylučuje estradiol a progesterón. Tieto hormóny kontrolujú koncentráciu FSH. Pomer FSH a LH by mal byť 2 : 1. V menopauze, keď sa zníži funkcia vaječníkov a celková sekrécia estradiolu, dochádza k zvýšeniu koncentrácie FSH. Ak k tomuto zvýšeniu dôjde v plodnom veku, znamená to nedostatočnú funkciu vaječníkov, anovuláciu alebo predčasnú menopauzu. Nízke dávky diurézy by teda mohli byť prospešné pre ženy v menopauze, perimenopauze alebo ženy s nižšou ovariálnou rezervou. V nízkych dávkach zvyšuje aj tvorbu materského mlieka, v takom prípade je skvelé kombinovať ho s angelikou čínskou. POZOR - pri vyšších dávkach pôsobí opačne a zastavuje tvorbu mlieka.

Bublinatka pomáha pri zastavení tvorby materského mlieka alebo znížení jeho množstva, kedy žena spolu s tým môže vnímať pocity tlaku a plnosti v prsníkoch, pocity hnevu, ľútosti, podráždenosti. Stagnácia pečeňovej qi, ktorú bubienok uvoľňuje, potom často vedie k horkosti a môže vyvolať aj zápal prsníkov. 6)

Vyššie dávky nemajú vplyv na hladiny FSH a LH. Tieto dávky potom "zvyšujú vývoj žltého telieska" (upravujú relatívny nedostatok progesterónu) prostredníctvom dopaminergnej aktivity pôsobiacej na predný lalok hypotalamu, ktorý potláča prolaktín, normalizuje menštruačný cyklus a podporuje ovuláciu. 7)

Ak sa chcete poradiť o dávkovaní lieku DRMK SIBYL, napíšte nám na info@prirodnilekarna.cz.

Pre lekárov a fanúšikov TCM

Chuť - mierne aromatická - štipľavá a horká.
CHI - neutrálna.
TROPIZMUS - pečeň, srdce
Popis účinkov podľa TČM - Usmerňuje pečeňový GAN a koriguje qi, rozprúdi qi, zmierňuje depresie a otvára cievny systém.
Veľkou výhodou je, že jeho použitie je možné aj stavov, ktoré sú spôsobené nedostatkom. Hoci jej primárny účinok je pri plnosti (stagnácii qi). V prípade nedostatkov sa kombinuje najmä s angelikou čínskou, čo je potom skvelá kombinácia napríklad na podporu tvorby materského mlieka.

Toxicita

Nie je dokázaná. Pri podávaní 2 g na kg telesnej hmotnosti sa u potkanov a myší nevyskytli žiadne prípady úmrtia alebo závažného poškodenia. V 28-dňovej štúdii subakútnej toxicity s udržiavacou dávkou 50 mg na kg telesnej hmotnosti sa nepozoroval žiadny nepriaznivý účinok. 8)

Záver

Viac ako 32 klinických štúdií v klinickej farmakológii potvrdilo bezpečnosť používania prípravkov z plodov bubáka a jeho účinnosť pri liečbe hormonálneho akné, nedostatočnej tvorby žltého telieska, cyklickej mastitídy, hyperprolaktémie a porúch menštruačného cyklu vrátane silnej predmenštruačnej tenzie.

V bylinnej medicíne sa však zaoberáme najmä hľadaním príčiny a jej uvedením do rovnováhy. Dmrek bude preto pri týchto problémoch veľmi účinný, ak sú spojené s napätím a akousi stagnáciou (pocity tlaku, plnosti atď.). Potom by som vám ako súčasť terapie spolu s užívaním Drusenu dával aj vykrikovanie :-). Vykrikovanie skutočne veľmi uvoľňuje pečeň (z pohľadu TČM). Ak sú však príčinou menštruačných ťažkostí napr. prázdnota krvi alebo čchi, Drusen nebude mať taký prínos ako iné bylinky.

ZDROJE
1) Praktické lekárenstvo, 2015, 11(4), 138 Fytoterapia (Vitex agnus-castus - obsahové látky a liečivé účinky)
2) Winston D., Maimes S., Adaptogény, 1. vydanie 2011, TRITON Publishing, ISBN 978-80-7387-496-4
3) Ottov sprievodca prírodou - liečivé byliny, strana 471, vydalo Ottovo nakladateľstvo, 2010, ISBN 978-80-7360-588-9
4) Monografie WHO (World Helath Organization) - Vybrané liečivé rastliny (zväzok 4), 2009 - strana 12
5) Praktická farmácia, 2015, 11(4), 138 Fytoterapia (Vitex agnus-castus - obsah a liečivé účinky)
6) Garran, TA, Naše byliny v tradičnej čínskej medicíne, Cpress 2009, prvé vydanie, ISBN 978-80-251-2295-2
7) Mills S, Bone L, Principles and Practice of Phytotherapy: Modern Herbal Medicine, Livingston, 2000.
8) 4) Monografie WHO (World Helath Organization) - Vybrané liečivé rastliny (zväzok 4), 2009 - strana 16