Človek ako súčasť prírody

Človek a jeho zdravie priamo súvisia s tým, čo sa deje okolo neho. Nie sme oddelení od prírody, jej živlov a rozmarov. Rovnako ako môže naše telo liečiť, môže ho aj narúšať. V čínskej medicíne sa dokonca hovorí o 6 rušivých faktoroch, ktoré keď sa dostanú do tela v nadmernom množstve, spôsobujú disharmóniu, a teda aj choroby.

človek príroda

6 disruptorov a ich spojenie s energiou orgánov

Vietor - Jar - Pečeň
Teplo - leto - srdce
Teplo - leto - srdce (osrdcovník)
Vlhkosť - neskoré leto - slezina
Sucho - jeseň - pľúca
Chlad - zima - obličky

Aj takto môže vyzerať učenie v medicíne, ktoré učí, že človek je neoddeliteľnou súčasťou prírody. Ale myslím si, že to vieme aj my. Čo tak - "obleč sa, aby ti nebola zima" alebo "prezleč sa do mokrých plaviek, aby ti nebola zima".

Ale po múdrosť, ktorá nám ukáže, čo máme robiť s vetrom v našom tele, musíme ísť do východnej medicíny. Niečo sme tomu dali meno, napríklad chrípka alebo alergia, ale naozaj neviem, čo s tým robiť. Ak patríte k ľuďom, ktorým nestačí odísť z ordinácie lekára s názvom diagnózy, možno vás bude zaujímať, čo sa deje v tele, keď doň vstúpi patogén vetra.

Nákaza vetrom

Klinické prejavy vetrovej nákazy

  • Rýchly nástup.
  • Rýchle zmeny príznakov.
  • Spôsobuje pohyb príznakov po tele - blokády v kĺboch - bolesť sa presúva z kĺbu na kĺb (na rozdiel od choroby z vlhkosti, pri ktorej kĺby dlho bolia na jednom mieste).
  • Triaška, kŕče alebo ochrnutie.
  • Necitlivosť a mravčenie, napáda hornú časť tela, napáda pľúca, pečeň, kožu - náhly začiatok a náhly rýchly vývoj.
    Vietor často spôsobuje svrbenie.
  • Objavuje sa nechuť k vetru - naskakuje husia koža a predstava, že idete do vetra, vás desí.

A ako by mala vyzerať bylinná terapia?

Bylinky a minerály by sa nemali nasadzovať ako niečo, čo lieči choroby. Mali by korigovať terén a vrátiť ho do rovnováhy. V prípade náporu vetra otvoriť póry a vyhnať ho von. Na to môže byť skvelý ker Perilla.

Ak je obranná energia slabá a vietor ľahko a často preniká do tela, treba ju posilniť. Na to môže pomôcť napríklad valeriána lekárska.

Už chápete, prečo je potrebné poriadne sa vypotiť pri prvých príznakoch ťažkostí, ktoré nazývame chrípka?