Diagnostika TCM - prázdnota krvi - čo to znamená?

Prázdnota krvi (XUE XU) alebo nedostatok krvi je diagnóza, ktorú môžete počuť od lekára tradičnej čínskej medicíny. Čo to vlastne znamená?

Krv ako látka

Pre našu racionálnu myseľ je krv tekutina, ktorú testujeme, ak chceme zistiť, čo sa deje v tele. Už samotné zamyslenie sa nad touto vetou ukazuje, aká je táto látka dôležitá. Vieme, že tečie, obsahuje nejaké farbivo a ďalšie krvné bunky, ktoré z nej vytvárajú to, čo potom vnímame ako hmotu. Dospelý človek má približne 4 až 6 litrov krvi, ktorá sa neustále prečerpáva naším krvným obehom.

Pre čínsku medicínu predstavuje krv oveľa komplexnejšiu a hlbšiu látku. Vnímajú ju ako niečo, čo vyživuje a zvlhčuje telo, a čo je najdôležitejšie, vytvára materiálnu základňu pre duševnú činnosť.

Diagnóza XUE XU, teda prázdnota krvi, nie je viditeľná na krvných testoch, určite nie hneď, a nehovorí o tom, že jej máme v tele menej ako 4 litre.

Slovo XUE (SÜE) sa prekladá ako krv, ale existuje oveľa väčší rozsah opisu tejto hmotnej subsubstancie.
Je nositeľom "shen", takže jej množstvo a kvalita sa odráža na našej duševnej odolnosti, koncentrácii a duševnej pohode. Je to tekutina, ktorá patrí k jin, teda k žene.
Kvalita krvi sa okrem iného odráža aj na perách . Plné, zdravé pery naznačujú zdravie a plodnosť ženy. Možno to trochu vysvetľuje hrozný trend vypĺňania pier.
Diagnostika tcm

Len malá teória čínskej medicíny

Krv je riadená srdcom SHEN, uchovávaná pečeňou GAN a jej tok je riadený slezinou PI. Tá súvisí aj s obličkami, pretože v nich sa uchováva esencia. Esencia a krv majú rovnaký pôvod, resp. tvorba krvi závisí od stavu esencie.

 1. SHEN riadi čerpanie krvi, je to akýsi hýbateľ.
 2. GAN ju uskladňuje a uvoľňuje, keď je to potrebné.
 3. PI ju potom kontroluje, aby sa nevyliala z ciev.
 4. Esencia je základom pre jej tvorbu. Esencia je ako sviečka života. Preto sú často bledí aj ľudia, ktorí majú slabšiu konštitúciu.
 5. Pohyb krvi má na starosti QI (čchi). Je to jin a jang, jeden bez druhého nemôže byť. QI je generálom krvi a krv je matkou QI.

Prejavy

Toto vás bude pravdepodobne zaujímať najviac. Ako sa to terapeut TCM alebo vy sami dozviete.

Všetko je to trochu zložitejšie, pretože môže ísť o prázdnu krv v pečeni (najčastejšie), prázdnu krv v slezine atď. A áno, kto si práve myslel, že je to blbosť, že pečeň nemôže mať málo krvi, pretože všetka krv neustále prechádza pečeňou, má pravdu. Presne ako je napísané vyššie, vôbec nad tým nerozmýšľajte hlavou, ale hľadajte pocit. Cíťte tok krvi a čchi, ako sa vo vás nastavuje.

A tu je otázka pre zamyslené. Ak sú funkcie krvi - zvlhčovať, vyživovať a stabilizovať duševné schopnosti, ako sa podľa vás prejaví jej nedostatok?

 • Bledou a suchou pokožkou, bledými a suchými perami a nechtami. Suché vlasy.
 • Zabudnutosť a neschopnosť sústrediť sa.
 • Poruchy spánku.
 • Znížená menštruácia až po jej zastavenie. Poruchy plodnosti (žena má mať jednoducho krv a mlieko - nedostatok krvi mimochodom spôsobuje aj zníženú laktáciu).
 • Závraty a žmurkanie pred očami.
 • Búšenie srdca.
 • Únava.

Ako spôsobujeme takú prázdnotu krvi, alebo čo sú jej najväčší požierač

 • Môže to byť konštitučne dané. Ak sa narodíme so slabšou esenciou, nemáme už veľa rezerv na jej vytvorenie.
 • Tým, čo jeme. Krv má telo vyživovať a zvlhčovať. Ak zjem veľa vysušujúcej, ochladzujúcej a nevyživujúcej stravy, krv to musí všetko vziať na svoje plecia. Navyše tvorcom krvi je slezina, ktorá, ak nedostáva dostatok kvalitnej výživy, jednoducho ju nemá z čoho vytvoriť.
 • Veľkým "žrútom krvi" je hormonálna antikoncepcia. Preto je celkom bežné, že ženy po jej vysadení nedostanú menštruáciu. Áno, niektorým sa to darí. Majú dostatočné rezervy a HAK im neublíži. Chudé bledé ženy s ňou však budú mať veľký problém.
 • Veľa duševnej práce pri pohľade na obrazovku.
 • Riešenie mnohých vecí naraz. Ako napríklad ísť ráno do práce - máte svoje tenisky? Nezabudni si desiatu! ach bože, mám roztrhané pančuchy a topánky mi rozhrýzol pes!!! Dnes máš o tretej plávanie, máš všetky veci? ..... Je to samozrejme hyperbolické, ale predstavte si, čo všetko si musíte v hlave za deň vybaviť. To vyčerpá sakra veľa výživných látok.
 • Nadmerná menštruácia, keď sa ti krv stráca naozaj.

Z uvedeného tak trochu vyplýva, že ženy trpia prázdnotou krvi častejšie ako muži. Má to príčinu v mnohých aspektoch, ale hormóny sú tým najväčším.

Ako sa vrátiť k rovnováhe

Absolútne odstráňte veci, ktoré vám v živote "vysávajú krv". Či už ide o "upíra" vo vašom okolí, alebo o vyššie uvedené.
Ak sa pozriete do čínskeho herbára, medzi bylinami, ktoré dopĺňajú krv (BU XUE), je na prvom mieste angelika čínska, ktorej hlavným účinkom je, že dopĺňa, oživuje a harmonizuje krv.
Angeliku čínsku nájdete v našom produkte FemiBalance, kde sme ju obohatili o kvalitnú kyselinu listovú (L-metylfolát) a aktívny vitamín B6 (P-5-P). Tieto vitamíny sa z nášho, západného, pohľadu všeobecne odporúčajú na posilnenie krvi. Koniec koncov, pohyb krvi si vyžaduje pohyb QI (čchi) a tieto vitamíny B ho pomôžu zabezpečiť.
Mohol by som pokračovať ďalej a ďalej, ale to nie je cieľom tohto článku. To je úlohou terapeuta. Stačí sa nad tým zamyslieť. Aj keď možno by ste sa radšej mali pokúsiť prestať myslieť, aby ste si nečerpali krv, a namiesto toho sa pokúsiť cítiť a prežívať.

Žena by mala byť krv a mlieko.