Dendrobium - pohladenie ženskej duše

Ak by som si mal vybrať jednu bylinu, ktorú by som zaradil do kategórie "pre ženské potešenie", určite by to bola ambrózia obyčajná. Nemám rád tento opis "bylinky pre niečo", ale je to tak.

Drmek

Pre mníchov a ženy

Drusilla je známa aj ako mníšske korenie alebo bobule cnosti. Svojím vzhľadom trochu pripomína marihuanu a môže dorásť až do výšky 6 metrov. Pôvodne pochádza zo Stredomoria, ale pri dobrej starostlivosti sa jej darí aj u nás. V starovekých kultúrach sa používal na upokojenie mužského libida a okrúhle plody paliny sa často používali pri rituáloch cudnosti.

Vďaka ďalším stáročiam skúseností sa ďumbier dostal aj k ženám a v súčasnosti sa považuje za jedného z najužitočnejších spojencov pri poruchách menštruačného cyklu.

Krík s okrúhlymi plodmi

Plody (bobule veľkosti zrnka korenia) sa zbierajú z rastliny a čas zberu je v októbri. Bobule sa môžu rozomlieť a vyrobiť z nich tinktúru alebo sa môžu usušiť a uchovať na neskoršie použitie. Kvalitné a dobre usušené bobule sú celé, sivočierne a aromatické. Z týchto sušených bobúľ sa pripravuje práškový extrakt s rôznym percentuálnym obsahom účinnej látky.

Ako to funguje

Mechanizmus účinku bublinatky je pomerne zložitý. Z farmakologického hľadiska obsahuje rôzne silice a látky podobné hormónom. Z tohto západného pohľadu podporuje palička rozvoj žltého telieska (t. j. upravuje relatívny nedostatok progesterónu) pôsobením na os hypotalamus-hypofýza- vaječníky. Vďaka tomuto účinku je palička schopná normalizovať menštruačný cyklus, podporovať ovuláciu, a tým aj plodnosť. Môže sa používať pri takmer všetkých predmenštruačných problémoch.

Pôrodné asistentky a laktačné poradkyne by mohli oceniť bublinatku v prípade zastavenia tvorby materského mlieka, keď sa kombinuje s angelikou čínskou. Rovnako ho môžu odporučiť ženám, ktoré ešte dojčia a ešte nemajú menštruáciu, ale chceli by prísť do iného stavu.

Reguluje hormonálnu rovnováhu

Ak mám opísať účinok bublinatky jednou vetou, je to táto - reguluje hormonálnu rovnováhu. Ak však siahnete po bylinnej liečbe, je potrebné odpovedať na otázku PREČO. Prečo problém vznikol a kde je jeho príčina. S hormonálnou rovnováhou to nie je inak. Zo skúsenosti môžem povedať, že najčastejšie je to stres, ktorý nám ako ženám poškodí vnútorné prostredie, a potom sa hormóny zbláznia.

Ako to teda robia klebety?

Pre takéto jasnejšie vysvetlenie by som sa pustila do čínskej medicíny. Tá opisuje účinok ďasien ako upokojenie pečene a obnovu čchi. Spomínaný stres poškodzuje túto pečeňovú qi a tiež esenciu obličiek.

Podľa čínskej medicíny sú všetky hormóny produkované esenciou obličiek, ukladajú sa v dráhe pečene a odtiaľ putujú krvou na miesta svojho pôsobenia v tele. Možno to znie trochu poeticky, ale táto veta pomáha pochopiť účinky ďasien. Má štipľavú a horkú povahu, čím usmerňuje pečeň a rozptyľuje stiesňujúcu depresiu pečeňovej qi, ktorá ovplyvňuje dráhy ren mai a chong mai. Medzi príznaky potom patria menštruačné bolesti, oneskorená menštruácia, predmenštruačné opuchy prsníkov, ovulačné bolesti alebo plačlivosť a podráždenosť.

A čo pečeň?

Je dôležité poznamenať, že pojem pečeň chápeme trochu inak ako učení majstri tradičnej čínskej medicíny. Pre nás je to detoxikačný orgán, pre nich súbor čchi ovplyvňujúci mnohé oblasti, od očí až po šľachy. Avšak aj na našich západných telách, kde dochádza k stagnácii pečeňovej qi, dochádza ku koncentrácii tepla, ktoré má tendenciu stúpať. To je dôvod, prečo sa u niektorých žien pred menštruáciou objavuje akné a migrény, a tiež prečo sa pri opise účinku Bubeníckej palice uvádza, že pomáha pri akné. Nepomáha však "na akné", má len zostupný účinok a uvoľňuje pečeňovú dráhu, ktorej zablokovanie je príčinou akné pred menštruáciou.

V prípadoch nepravidelnej a bolestivej menštruácie býva hlavnou patológiou stagnácia pečeňovej qi. Pri týchto stavoch je trpasličí palička nenahraditeľná a často dokáže sama o sebe, bez pridania iných bylín, regulovať menštruáciu.