Jahody a melón - nádherné letné ovocie

Letné teplo a slnečné lúče nám opäť dodávajú silu, ale nadmerné teplo môže poškodiť tekutiny.

Aj vy milujete leto? Je to čas tvorby, aktivity, kreativity. Z pohľadu čínskej medicíny sa toto letné obdobie pripisuje prvku ohňa. Je to práve obdobie "nehas, páľ". Ale ako to už býva, oheň je skvelý sluha, ale zlý pán.

Jahody

Nadmerný oheň spotrebúva tekutiny, môže spôsobiť nepokoj, nespavosť alebo vyrážky (tzv. horúcu pokožku). Môže vám zhoršiť akné alebo spôsobiť neurčitú žihľavku. Ak je váš vnútorný terén horúci, problémy sa v tomto období ešte zhoršia (horúco vnútri - horúco vonku). Z tohto dôvodu sa často ozývajú aj infekcie močového mechúra.

Problémom z nadmerného ohňa môžeme predchádzať konzumáciou tzv. chladných potravín.

Medzi potraviny, ktoré sú ideálne na leto, patria jahody, melón a šalátové uhorky. Všetky majú jedno spoločné - prirodzene ochladzujú a dopĺňajú tekutiny. Tiež ste si všimli, že akonáhle je horúco, šalátová uhorka je super voľba? A čo tak jahody a melón. Odporúčam nejesťich hneď z chladničky, príliš ľadové potraviny zase oslabujú slezinu.

A teraz vás sklamem. Nanuky, zmrzliny a nápoje s ľadovou náplňou na ochladenie naozaj nefungujú. Práve naopak. Telesné funkcie ich musia zahriať na našu "prevádzkovú" teplotu, takže nás vo výsledku zahrievajú. V horúcich dňoch je najlepšie piť obyčajnú teplú vodu s mätovým lístkom, teplý zelený čaj (nepite ho hneď ráno ani posledný večer) alebo teplú vodu s plátkom pomaranča či limetky. Skvelý je čaj z kvetov chryzantémy. To všetko prirodzene ochladí telo, aj keď to pijete v teplej vode. Teplá voda musí telo opäť ochladiť.

Poďmedo víru leta.