Elm - jedna z najčastejších otázok

Jilm, jilm červený, Ulmus Rubra - jeden názov pre tú istú bylinu.

Jilm je strom, z ktorého sa získava vnútorná kôra a najčastejšie sa vyhľadáva, ak riešite problémy s trávením (pálenie záhy a pod.).

Ako znie tento FAQ?

Dobrý deň,

Prosím vás, aby ste mi povedali, ako presne funguje brestovník?

Podľa videa Barbory na Nell má tento prášok tvoriť gél, ja som ho skúsila niekoľkokrát v rôznych dávkach a gél tento prášok netvorí.

Mohli by ste mi prosím napísať latinský názov tohto brestu, pretože ak v jej videu má tento prášok svetlú farbu a už v nádobke tvorí gél, tento vami predávaný nie je rovnaký.

Má fungovať podobne ako psyllium. Keďže psyllium mi takto krásne funguje, nechápem, prečo tento prášok napriek tvrdeniu, že v črevách tvorí gél, po zmiešaní s vodou žiadny gél netvorí.

V žiadnom prípade neznižujem jeho účinok, ale chcela by som mať plávajúci brest, ktorý má Barbara vo svojom videu, preto moja žiadosť o latinský názov tejto rastliny.

plávajúci brest

Odpoveď

Jilm plavý (Ulmus rubra - ten máme my) alebo jilm červený (Ulmus fulva) sú názvy pre strom, z ktorého sa získava kôra na výrobu tohto výrobku. Rozdiel vo výrobkoch je v tom, v akej forme ho kúpite.

Môžete si kúpiť buď čistý prášok, ktorý vidíte na videu. Chová sa naozaj podobne ako psyllium, hoci nie vždy tvorí taký "nadýchaný" gél. Niekedy je to len kaša. Tá je známa ako prášok z brestu klzkého. Druhým variantom je extrakt z kôry brestu klzkého.

Prášok z brestu klzkého - prášok je ľahší a tvorí tú gélovú kašu.

Extrakt z kôry brestu klzkého je tmavší, trochu pripomína instantnú kávu. Netvorí ten gél, ale jeho "slizotvorný" účinok zostáva. Extrakt má navyše o niečo vyššie protizápalové vlastnosti. Horká chuť potom pomáha stimulovať trávenie a má chladivý účinok.

Obe majú veľmi podobný účinok na trávenie (najmä v oblasti žalúdka). Gél (prášok - sušená bylina) vytvára na slizniciach väčší povlak. Výťažok, naopak, pôsobí viac až v žalúdku. Oba druhy bylín môžete kombinovať.

Osobne mám najradšej kombináciu, pretože užívanie samotného prášku (gélu) môže do tela vniesť príliš veľa vlhkosti. Čo platí aj pre nadmerné užívanie psyllia.