Karbín - bylina z močiarov

Nie je to známa bylina, ale je jednou z mála, ktoré dokážu harmonizovať zvýšenú funkciu štítnej žľazy.

Vždy, keď študujem nejakú bylinu, som nadšený, keď ju Wolf-Dieter Storl opisuje. Jeho vnímanie a skúmanie bylín je presne to, čo o danej bylinke potrebujem vedieť. Zvyčajne ma nezaujíma obsah sterolov, flavonoidov alebo enzýmov. To prenechávam farmakológom. Zaujíma ma podstata byliny. Teda to, čo v sebe nesie a čo môže dať nášmu telu terén.

Tento opis získate pozorovaním byliny, jej podpisu, miesta, kde rastie, jej chuti a celkového pocitu, ktorý máte, keď si sadnete a pozorujete ju. Potom vôbec nie je potrebné robiť zložitý farmakologický rozbor. Pre tých, ktorí ju potrebujú, obsahuje triesloviny, horké látky, flavonoidy, silice a diterpény.

Čo obsahuje karbinit európsky

Karbinec európsky (Lycopus europaeus) je trváca, stredne vysoká, divo rastúca rastlina, ktorá sa vyskytuje najmä na močaristých lúkach a brehoch riek, ale dokáže sa vyrovnať aj so suchom. Pochádza z Českej kotliny a možno ju nájsť v celom miernom a chladnom pásme severnej pologule. Patrí do čeľade hluchavkovitých a je trochu podobná mätám. Podobne ako ona prijíma veľkú časť slnečnej energie, čím dáva poriadok, ale karbinec nie je taký aromatický. Nesie v sebe skôr horký tón.

Praktici čínskej medicíny pri zmienke o chuti už vedia, že jej použitie bude pôsobiť najmä sťahujúco na oblasť srdca a bude skôr chladiť. A to aj je.

Horký čaj sa v minulosti používal ako liek proti horúčke. V súčasnosti bol karbincín znovuobjavený ako špecifický liek na hyperfunkciu mazovej žľazy (autoimunitná príčina nesprevádzaná strumou). Zmierňuje ťažkosti, ako je búšenie srdca, vysoký krvný tlak, strach, nespavosť, nepokoj.

Hyperfunkcia štítnej žľazy je v podstate stav, keď sa štítna žľaza "zblázni" a zrýchli sa spaľovanie. Človek sa potom doslova prehrieva, vrie v ňom, je hladný, zostáva vychudnutý, má podráždené nervy, búši mu srdce, má opuchnuté hrdlo a vypúlené oči ako štvaná zver. Práve tu prináša karabína liek. Dokáže vyrovnať kolísavé hormonálne hladiny a vrátiť rytmus do rovnováhy.

Sledujte tú signatúru - harmonické usporiadanie listov - naznačuje, že to bude veľmi jemné ladenie. Rovnako ako sú rytmicky usporiadané bielokveté kvety. Na liečebné účely sa používa celá nadzemná časť rastliny, ktorá sa zbiera v čase kvitnutia.

carbineer

Vzťah k vlhkému a chladnému prostrediu zasa prináša, že pomáha pri "prehriatí".

Storl ide ešte hlbšie a poukazuje aj na najčastejšie opeľovače karbiny, ktorými sú bodliaky. Tento dúhovo sfarbený hmyz má svoje larválne štádium vo vode predtým, ako sa vznesie do slnečných výšin. Aj to by sa dalo interpretovať ako súčasť podpisu tohto rastlinného tvora.

Zaujímavosti o karbine

Sukulenty používali šťavu na farbenie ľanu a vlny na čierno. Cigáni údajne potierali karbincom pokožku unesených detí, odtiaľ pochádza jeho názov gypsywort. Deti potom vyzerali hnedšie.

Karbín nájdete v prípravku EndoRelax.

ZDROJ:

Strol-Wolf, Dieter, Duša rastlín - posolstvá a liečivá sila z ríše bylín.