Valeriána ako bylina proti starnutiu

Som veľkým fanúšikom sci-fi, fantasy a futuristických príbehov o tom, čo sa môže stať s našou planétou v budúcnosti. Nedávno som v jednom z týchto filmov videl použitie nanočastíc na samoopravu materiálov a v skutočnosti to nebola nová myšlienka. Bola použitá už v Hviezdnej bráne, kde akési samoreplikujúce mechanizmy boli samostatnou rasou.

Vždy, keď niečo také vidím, premýšľam, či niečo podobné majú aj ľudia. Priznajme si, že s pribúdajúcim vekom sa naše telá trochu opotrebúvajú a niektoré časti prestávajú slúžiť rovnakému účelu. Niekedy to prirovnávam k starému autu. Nie je to pekné prirovnanie, ale je celkom presné. A popravde, niekedy sa o svoje auto staráme lepšie ako o svoje telo. A aké by bolo pekné mať samoreplikujúce sa bunky na uzdravenie unaveného orgánu alebo tkaniva.

Nesmrteľné bunky

Ak si toto slovné spojenie zadáte do Googlu, objaví sa vám veľa zaujímavých vecí, ktoré spája jeden pojem - teloméry. V skratke ide o biologické budíky, ktoré merajú vek.

Starnutie kozích rýb

Podľa súčasných poznatkov má každá bunka v tele zakódovaný počet delení. Táto informácia je uložená v chromozómoch vo forme DNA. Na konci tejto DNA je akýsi chvost, ktorý vedci nazvali teloméra, a tento chvost sa skracuje pri každom delení bunky, až kým sa neukončí jej cyklus.

Zistilo sa, že ženy majú dlhšie teloméry ako muži, čo potvrdzuje aj skutočnosť. Ženy žijú v priemere dlhšie ako muži.

Vedci intenzívne skúmajú, čo ovplyvňuje pomalšie skracovanie telomér a čo ho urýchľuje. Zhodujú sa na potrebe dostatočného spánku, striedmeho príjmu potravy, dostatočného množstva vitamínu D.

Ovplyvňovanie telomerázy sa dokonca dostáva do výskumu hľadajúceho liek na rakovinu.

Dlhý život

Nikto z nás asi nechce byť nesmrteľný. Nie je to prirodzené ani pre planétu Zem. Pravdepodobne by nás to neudržalo pri živote. Dlhý a kvalitný život si však želá väčšina z nás. A práve v ovplyvňovaní rýchlosti skracovania telomér to celé spočíva.

Pri pokusoch vedci poukázali na bylinu Astragalus membranaceus (valeriána blanitá), ktorá zrejme dokáže aktivovať telomerázu, čo môže predĺžiť aktívny život buniek a ochrániť ich pred starnutím. Hoci nedokáže predĺžiť dĺžku telomér, spomaľuje ich skracovanie.

Je fakt, že nie je možné priamo spojiť nesmrteľnosť bunky s nesmrteľnosťou človeka, ale je to začiatok zaujímavej cesty, ktorá môže priniesť možnosť spomínanej samoreplikácie, ale len u zdravých buniek.

Je valeriána lekárska bylina proti starnutiu?

Z vyššie uvedeného by sa dalo usudzovať, že určite áno. Stále však ide o výskum a zatiaľ je ťažké zovšeobecňovať. Napriek tomu ide o bylinu, ktorá je jedným z najväčších pokladov východnej medicíny a je súčasťou všetkých zmesí, ktoré sú určené na tonizáciu, energiu, imunitu alebo rekonvalescenciu. Takže možno to, čo vedeli starí Číňania, dnes vedci potvrdia.