Kyselina močová

image_of_object (10)
Dna je chronické ochorenie charakterizované zvýšeným množstvom kyseliny močovej v tkanivách tela. Kyselina močová, ktorá nie je správne metabolizovaná, sa postupne ukladá v kĺboch, kde spôsobuje silnú bolesť. Nález zvýšenej kyseliny močovej v sére (krvi) môže byť úplne bezpríznakový. Môže sa zistiť náhodne počas preventívnej prehliadky, ale nemusíte pociťovať žiadne bolesti kĺbov. Je to však pomerne dôležitý ukazovateľ celkového fungovania metabolizmu a je dobré zamyslieť sa nad stravou a podporiť metabolizmus.

DNA sa prejavuje

  • Zvýšená hladina kyseliny močovej v sére.
  • Charakteristické kĺbové príznaky. Obvyklým prvým príznakom je ostrá bolesť. Hovoríme o záchvate dny, keď sa urát sodný vyzráža v kĺbovej tekutine vo forme už opísaných mikrokryštálikov, čo následne vedie k zápalu postihnutého kĺbu a jeho začervenaniu, opuchu a extrémnej citlivosti na dotyk. Najčastejšie ide o palec, ale môže sa prejaviť aj v lakti, kolene alebo kĺboch prstov.
  • Existujú aj príznaky, ktoré nesúvisia s kĺbmi, najmä postihnutie obličiek. Obličky sú metabolizátorom kyseliny močovej.

Ak sa chceme pozrieť na dnu z komplexného hľadiska, musíme sa zamerať na dva aspekty:

Keď sa dotknete boľavého palca, je horúci a červený. Prítomná je aj vlhkosť. Ľudia so zvýšenou hladinou kyseliny močovej bývajú obézni v oblasti brucha (vlhké = viscerálny tuk). Napríklad u kuchárov to býva trochu choroba z povolania, pretože sú celý deň na nohách a v horúcom a vlhkom prostredí.

2) Choroba má pôvod v metabolizme - nie nadarmo sa jej hovorilo "choroba kráľov". V skutočnosti ňou často trpeli ľudia, ktorí nemali núdzu o jedlo. Vtedy sa choroba nazývala skorbut.

Z týchto dvoch bodov možno odvodiť terapiu

1) Odstráňte jedovaté teplo a uveďte telo do rovnováhy.

2) Podporiť látkovú výmenu.

Najčastejšie používam koreň púpavy a bylinnú zmes Studená horúca pec. Ak sa vyskytne nejaký dlhotrvajúci zápal, pridáva sa boswellia serrata.

Moje odporúčania berte len všeobecne. Celostná medicína je o individuálnom prístupe, tu sa len delím o svoje skúsenosti a snažím sa vám poradiť, ako sa môžete pozerať na svoje ťažkosti.

image-jana-kubickova

Jana Kubíčková
majitežka