Jeseň - obdobie, keď bylinky začínajú sťahovať svoju silu do koreňov

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa korene často zbierajú najmä na jeseň?

Bylinná a astronomická jeseň

Astronomická jeseň sa začína jesennou rovnodennosťou (21. - 24. septembra), bylinná jeseň sa začína v polovici augusta. Hneď ako sa začnú ochladzovať rána.

Vtedy sa sila bylín pomaly začína presúvať z nadzemných častí na korene. Jangová časť (rast) sa pomaly zmenšuje na jinovú (smerom nadol). Práve v tomto čase korene naberajú na sile a je čas na ich zber. Rovnako ako na ich využitie.

Jesenný koreň 1

Korene z našich záhrad

Na lúkach a poliach môžete teraz zbierať napríklad koreň púpavy, lopúcha väčšieho, komonice.

Ako kostravu spracovať a na čo ju môžete použiť, je krásne popísané v tomto článku.

O lopúchu si môžete prečítať v tomto článku.

A koreň púpavy si môžete naštudovať napríklad TU.

Korene z iných krajín

Zázvor, kurkuma alebo kari sú bylinky, ktoré sa u nás bežne nevyskytujú. Napriek tomu sa v našich kuchyniach celkom udomácnili a po zázvore pri prechladnutí siahne takmer každý. Cítime silu týchto koreňov.

Menej známy, ale možno oveľa prospešnejší je koreň senovky gréckej. Táto bylina so zvláštnym názvom je súčasťou mnohých tradičných bylinných zmesí v čínskej medicíne. Všetky tieto zmesi majú jedno spoločné - imunitu, doplnenie energie, harmonizáciu.

Pískavica

Senovka grécka je bylinka, ktorá dodnes sedí ako uliata na ......

Každý vek má svoje zdravie a svoje špecifické sklony k chorobám. Všetky chorobné stavy sú založené na nerovnováhe a každá doba inklinuje k iným pólom nerovnováhy.

Ľubovník bodkovaný je vhodný pre našu dobu, keď zapájame nervovo-senzorickú zložku oveľa viac ako fyzickú.

So zvýšeným využívaním duševných funkcií sa spája chorobná tendencia spojená s kŕčmi, bolesťami, zápalmi, zvýšenou teplotou a vyčerpanosťou. Potom môžu vzniknúť chladné, plazivé choroby, keď môže dôjsť k usadeniu, degenerácii a tiež novotvarom.
Bylinná terapia je jedným zo spôsobov, ako vrátiť telo do určitej rovnováhy. Jednou z takýchto bylín, ktorá všetko spĺňa, je kozia noha.