Prečo nemôžeme byť smutní

Článok pre tých, ktorí vedia, že emócie sú divoké kone a ich skrotenie si vyžaduje silu a neustále sebapoznávanie.

K napísaniu tohto textu ma podnietili udalosti posledných dní, keď som okolo seba viac ako inokedy pozoroval, ako zle sa dokážeme vyrovnať s neúspechom, sklamaním či smútkom. Pravdepodobne sú tieto pochmúrne nálady spôsobené obdobím METAL, v ktorom sa práve nachádzame, a emócia smútku k nemu patrí. A je v poriadku cítiť sa trochu smutne. Leto - radosť je preč a my sa chystáme vstúpiť do najtemnejšej časti roka, ktorá opäť niečo ukončí.

Naozaj často odpovedám na otázky, či existuje nejaká bylinka, ktorá by pôsobila ako prírodné antidepresívum, a dnes som dostala tento e-mail:

Posledných niekoľko mesiacov sa cítim smutná bez konkrétneho dôvodu. Som zdravá, mám krásne deti a milujúceho manžela, ale zdá sa, že nedokážem mať RADOSŤ. Môj lekár mi ponúkol antidepresíva, ale ja ich zatiaľ nechcem. Neexistuje nejaká bylinka, ktorá by mi mohla pomôcť?

Mohla by som odpovedať a vymenovať bylinky, o ktorých sa píše, že majú antidepresívne účinky. Pravdepodobne by obsahovali ľubovník bodkovaný, šípky, hubu reishi alebo horčík vo forme glycinátu. Takto však odpovedať nemôžem, pretože viem, že to nevedie k úplnému uzdraveniu. Bylinky sú úžasnou a často nenahraditeľnou pomocou, ale bez vlastnej vôle to nejde. Platí to najmä pri psychických problémoch.

Všetky tieto otázky v e-mailových a osobných poradniach ma však vedú k otázke, prečo nemôžeme byť smutní. A odpoveď je jednoduchá. Nikto nás nenaučil byť smutní.

Prečo nemôžeme byť smutní

Začína to už v našej výchove.

Aj vám rodičia hovorili: "Nestavajte si veľké vzdušné zámky. Keď spadnú, urobí to veľký tresk." Alebo: "Radšej si príliš nepraj, aby si to nezakríkol." Znejú vám tieto vety povedome? Potom ste krok od toho, aby ste sa nevedeli vyrovnať so sklamaním alebo neúspechom. Vaši rodičia vás na to nepripravili. Týmito zaklínadlami, ktoré som spomínal, nám vštepovali, že je lepšie neočakávať príliš veľa. Vďaka tomu budeme menej sklamaní a frustrovaní. Určite to mysleli dobre. Chceli nás ochrániť pred všetkým zlým, ale to dobré nám tak trochu vzali. Keby nám v detstve vštepovali, že je pekné si veľa priať a potom sa hnevať alebo byť smutní, keď to nevyjde, a potom ísť ďalej, dokázali by sme sa s týmito situáciami lepšie vyrovnať ako dospelí. Tam je to ťažká lekcia.

Vráťme sa teda na chvíľu do detstva.

Majme od života veľké očakávania. Predstavujme si ich, premýšľajme o nich s tou detskou predstavivosťou a bezelstnosťou. Nakreslime si svoje želania na papier tými najfarebnejšími pastelkami. No ak sa vaše želania nesplnia, nevadí! Jednoducho sa to nemalo stať. Ale netrápte sa sklamaním, je to súčasť života. Chvíľu si poplačte, vydupte si to a nechajte to ísť. Uvidíte, že vždy príde niečo lepšie.

Aká by teda mohla byť odpoveď na otázku klienta.

Určite existuje veľa byliniek, ktoré majú antidepresívne účinky. Na uzdravenie však nestačia. Musíte sa pozrieť do svojho vnútra a zistiť, odkiaľ pochádzajú vaše emócie, a zmeniť to. Prehodiť výhybku na koľajniciach, po ktorých momentálne jazdíte. Nájdite pôvod svojho smútku a verte mi, že často vôbec nespočíva v nízkej hladine serotonínu. Čo sa stalo pred tými niekoľkými mesiacmi, keď ste začali byť smutní? Čo sa deje vo vašom živote teraz?

Ak by som vám mohol odporučiť postup, dajte si od dnešného dňa šesť mesiacov na to, aby ste sa dali do poriadku. Z byliniek užívajte šípky (napr. nápoje zo zlatého koreňa) , ktoré sú v takomto období dobrou berličkou. Okrem toho užívajte Mganesium glycinát vo vyššej dávke. Nájdite si dobrého terapeuta, ktorý vám pomôže nájsť samého seba a lepšie sa zorientovať vo vašej životnej situácii. Nebojujte so smútkom. Dajte si pár dní voľna, ľahnite si do postele a vyplačte sa. Vaša nálada môže prameniť z nahromadených maličkostí, ktoré musia vyjsť na povrch. Slzy sú najlepším spôsobom. Premýšľajte o tom, čo vám v živote chýba. Aké boli vaše sny, keď ste boli dieťa? Čo ste si želali, aby ste mohli robiť? Videli ste sa tam, kde ste teraz?

Jedno viem určite, bez vašej vlastnej iniciatívy sa to nestane. Považujte svoju súčasnú situáciu za odrazový mostík na prebudovanie svojho JA. Zmeňte to, čo vás zarmucuje. Len tak opäť pocítite skutočnú radosť.

Čo môžem povedať na záver?

Tešte sa zo všetkého, čo život prináša. Aj po najtemnejších nociach opäť vyjde slnko, ak poodhrnieme závesy a pustíme ho do svojho srdca.

Jeden môj múdry priateľ mi raz povedal: Prosím, plač... teraz to potrebuješ... ale pamätaj, že všetko je dobré. To je život. Prosím, plač... teraz to potrebuješ... ale pamätaj, že všetko je dobré. To je život.)

Staršie video z nášho kanála na YouTube (Prírodná lekáreň), ktoré sa k tejto téme celkom hodí.

A ak vás táto téma zaujíma, podobný článok, ale vo väčšom rozsahu, som napísal pre portál Cesta korytnačky

Prečo nemôžeme byť smutní - Cesta korytnačky (cestazelvy.cz)