Selén - ako veľmi je pre nás potrebný?

Selén je dôležitý, ale vždy len v primeranom množstve a v správnej forme.

Môj vzťah k suplementácii jednotlivých vitamínov je trochu ambivalentný. Je to spôsobené tým, že som predovšetkým fytoterapeut (fytoterapeutka) a nie nutričný terapeut. Suplementácia jednotlivých zložiek podľa mňa nemá vždy zmysel, aj keď ich má človek preukázateľne málo. Za nedostatkom môže byť viac než len nedostatočný príjem zo stravy. Klasickým prípadom je vitamín D, ale to je už iná téma.

Prečo teda máme selén v našom sortimente?

Je to rovnaké ako v prípade horčíka. Sú situácie, keď sa ho oplatí dopĺňať:

  • Ak vám bola diagnostikovaná angína pectoris (ochorenie srdca) a ak máte všeobecne zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, je dobré zvýšiť príjem selénu.
  • Ak je výsledok spermiogramu - nižšia pohyblivosť spermií a pomalé dozrievanie. Všeobecne platí, že muži majú vyššiu potrebu príjmu selénu, pretože sa vylučuje spolu so semenom.
  • Ak máte problémy so štítnou žľazou a užívate hormóny štítnej žľazy. Selén je veľmi dôležitý pre správnu funkciu enzýmov, ktoré sú zodpovedné za funkciu hormónov štítnej žľazy v bunkách.

K tomuto výrobku sme doplnili aj L-karnosín. Kombinácia L-karnosínu a Cell Protect pomáha do určitej miery neutralizovať účinok ťažkých kovov a chrániť bunky pred poškodením toxickými vplyvmi.

Odporúčaná denná dávka je celkovo asi 60-200 mikrogramov selénu denne (priemer je asi 60 mikrogramov).

Podobne ako pri horčíku je dobré premyslieť si, v akej forme ho užívať.

Takže vojsť do lekárne a pýtať si selén nie je také jednoduché. Stále sme pri jednej základnej otázke, a to je vzťah medzi cenou a kvalitou.

V doplnkoch stravy nájdeme formy ako seleničitan, seleničitan a potom organické zlúčeniny (cheláty selenoaminokyselín, L-selenometionín atď.). Logicky je jasné, že organický selén je vhodnejší ako anorganický selén. Organický selén sa môže v tele ukladať ako súčasť bielkovín a v prípade potreby sa môže použiť.

Na webovej stránke bezpecnostpotravin.cz môžete vidieť, že niektoré výživové doplnky deklarujú, že obsahujú organický selén z kvasníc, ale analýzy ukazujú, že ide o anorganický selén zmiešaný s kvasnicami. Skutočné výrobky so selénom z kvasníc sú založené na špecifických druhoch kvasníc, ktoré sú kultivované v prostredí bohatom na selén. Tie prijímajú selén z prostredia a premieňajú ho na množstvo organických foriem, ktoré sú identické s tými, ktoré sa nachádzajú v krmivách a zrnách (napr. selénometionín, selenocysteín, selén-metyl-selenocysteín, selén-adenozyl-selenometionín, gama-glutamyl-selén-metyl-selenocysteín). V tomto prípade ide o koncentrovaný selén vo forme, v ktorej sa ľahko trávi, vstrebáva, metabolizuje a ukladá.)

No tak sa s tým popasujte.

Čo je Cell protect

Cell protect je metionínová forma selénu, organický selén viazaný na kvasinky Saccharomyces cerevisiae spolu s glutatiónom a betaglukánom. Táto kombinácia sa zdá byť obzvlášť užitočná na ochranu buniek pred toxickými vplyvmi (fajčenie, alkohol, znečistené životné prostredie, lieky) a posilnenie prirodzených obranných mechanizmov organizmu. Preto sme ho nazvali Cell protect

Cell - bunka / protect - ochrana

Pokračujeme tak v našej filozofii, aby nami ponúkané produkty obsahovali kvalitné a vstrebateľné formy v logických kombináciách, ktoré majú zmysel.

V akých potravinách nájdeme selén

Bezpochyby je najlepšie prijímať selén z potravín. Najväčším zdrojom sú najmä para orechy, preto pozor na ich zvýšenú konzumáciu. Selén vo vyšších dávkach totiž môže byť toxický.

Graf selénu

Autor. Jana Kubíčková (otázky môžete klásť na jana@sibyl.cz)

Použitý zdroj: Slovenská národná banka, a. s:

1) Internetový portál bezpecnostpotravin.cz