Štítna žľaza

image_of_object (12)
Problémy so štítnou žľazou sú epidémiou dnešnej doby. Ak sedíte v preplnenej kaviarni, je veľmi pravdepodobné, že niekto z prítomných ráno užíva Letrox alebo Euthyrox. Ochorenia štítnej žľazy sú výsledkom buď zníženej (hypotyreóza),alebo zvýšenej (hypertyreóza) produkcie hormónov štítnej žľazy.

Štítna žľaza sa nachádza tesne pod skusom a svojím tvarom pripomína motýľa. Jej úlohou je produkovať hormóny štítnej žľazy, ktoré riadia metabolizmus. Je dôležitou súčasťou celého endokrinného systému.

Hypertyreóza

Hypertyreóza je najčastejšou hormonálnou poruchou a vedie k celkovému zvýšeniu metabolizmu. Začnú sa objavovať príznaky ako úzkosť, nespavosť, nepokoj, podráždenosť, úbytok hmotnosti napriek zvýšenej chuti do jedla, nadmerné potenie, búšenie srdca, hnačka, menštruácia príde po daždivom období atď.

Závažnejšími príznakmi sú potom angína, exoftalmus (vypúlenie očných buliev), opuchy na krku.

Táto nadprodukcia môže byť spôsobená

uzlíky v štítnej žľaze (produkujú nadmerné množstvo hormónov) / Gravesova-Basedowova choroba (autoimunitné ochorenie, pri ktorom abnormálne protilátky ovplyvňujú produkciu hormónov / De Qervainova tyreoiditída (ide o akútny zápal pravdepodobne vírusového pôvodu)

Hypotyreóza

Nedostatok hormónov štítnej žľazy spôsobuje celkový pokles metabolizmu a človek začne pociťovať únavu, depresiu, malátnosť, horšiu znášanlivosť chladu, suchú pokožku, vypadávanie vlasov, chrapľavý hlas, priberanie na váhe, zápchu, nadmerné menštruačné krvácanie, koža je bledá a ľahko sa tvoria modriny, mravčenie alebo kŕče končatín.

Znížená tvorba hormónov môže spôsobiť

Autoimunitná hypertyreóza (vlastné protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy, ide pravdepodobne o najčastejšiu príčinu) / Hashimotova tyreoiditída(opäť autoimunita) / nedostatok jódu v potrave / liečba hyperaktívnej štítnej žľazy - môže poškodiť tkanivo produkujúce hormóny.

Diagnóza

Diagnóza pri oboch poruchách sa vždy potvrdzuje krvnými testami, ktorými sa zisťuje hladina hormónov štítnej žľazy.

Hypertyreóza (zvýšená funkcia) = hladina trijódtyronínu (T3) alebo tyroxínu (T4) vysoká a hladina hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) nízka.

Hypotyreóza (znížená funkcia) = hladiny TSH sú zvýšené a hladiny T4 sú abnormálne nízke.

Liečba

Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy lekárska liečba ovplyvňuje hormóny štítnej žľazy.

Ďalšou možnosťou je rádioaktívny jód, ktorý sa podáva perorálne. Poškodzuje tkanivo štítnej žľazy a potláča produkciu hormónov.

Ďalšou možnosťou je operácia (často sa neodporúča kvôli riziku poškodenia funkcie hlasiviek).

Beta-blokátory sa podávajú proti úzkosti a traseniu.

Ak sa nadmerná funkcia štítnej žľazy nelieči, môžu sa objaviť komplikácie, ako je osteoporóza, zlyhanie srdca, srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.

Pri zníženej funkcii štítnej žľazy sa podávajú tablety tyroxínu (syntetický hormón štítnej žľazy). Pacient je sledovaný a vykonávajú sa krvné testy na doladenie správneho dávkovania.

Je veľmi dôležité sledovať ženy s ochorením štítnej žľazy počas tehotenstva, aby sa predišlo poruchám rastu a duševného vývoja u detí, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku tyroxínu počas života plodu a skorého novorodeneckého života. Ak sa zistí problém, musia sa matke doladiť hladiny T3 a T4.

Celostný pohľad na ochorenie štítnej žľazy je veľmi komplikovaný a určite sa nezmestí do tejto jednej škatuľky. Je to jednoznačne civilizačné ochorenie, ktoré je ovplyvnené mnohými aspektmi nášho konania.

Nie som v pozícii, aby som tu poskytoval nejaké konkrétne rady, ale je dobré si zapamätať týchto niekoľko bodov.

  1. Štítna žľaza je súčasťou endokrinného systému, ktorý je jedným zo 4 hlavných regulačných mechanizmov v tele. Ak chcete ovplyvniť jeden, musíte vyladiť ostatné. Viac v tomto článku - Ako naladiť náš hudobný nástroj. Všetko do seba zapadá.
  2. Celý endokrinný systém ovplyvňuje aj to, čo si nanášame na pokožku. V modernej kozmetike nájdete prísady, ktoré sú tzv. hormonálnymi disruptormi (látky, ktoré narúšajú normálne funkcie endokrinného systému). Preto čítajte zloženie a vyhýbajte sa látkam, ako je metylparabén, butylparabén atď. Tieto látky sa nachádzajú aj v plastoch, čistiacich prostriedkoch, záhradných produktoch atď. Veľkými hormonálnymi disruptormi sú herbicídy, pesticídy atď. Venujte preto pozornosť aj tomu, čo striekať na záhradu. PREČÍTAJTE SI ZLOŽENIE všetkého, čím sa obklopujete. Kozmetika podľa našich predstáv - kozmetika.
  3. Jedným z regulačných systémov je CNS (centrálny nervový systém). Ten ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy naozaj výrazne. Ide o to, ako sa cítite, čo prežívate a prečo z toho vzniká ochorenie CNS. Mohli by sme to nazvať ako duchovnú príčinu choroby. Choroby ţalúdka postihujú častejšie ţeny ako muţov. Je to preto, lebo ženy majú tendenciu viac zadržiavať svoje pocity a radšej nevyslovujú, čo si myslia, kvôli pokoju v rodine. Tieto nevyslovené emócie vedú k uzavretiu hrdla. Tu vždy siahnem po knihe Louise L. Hayovej Uzdrav svoje telo. Pri zníženej SF uvádza ako duchovnú príčinu pocity beznádeje, únavy, poníženia a lipnutia na rôznych veciach. Pri zvýšenej SF uvádza hnev z vynechania, neustále naháňanie sa za výsledkami, posadnutosť aktivitou (mať veci hotové, usporiadané, organizované). Objavuje sa aj určitý zmysel pre obetavosť (obetovanie sa pre rodinu, manžela), ale nepochádza od nich žiadne ocenenie. Toto je zložka, na ktorej treba najviac pracovať.
  4. Či už ide o hyper alebo hypo štítnej žľazy, vždy je potrebné obnoviť tok. Je na vás, ako sa k tomu postavíte. Väčšina z nás si to veľmi dobre uvedomuje.

Vôbec tu nemôžem dať žiadnu konkrétnu radu, pretože s ochoreniami SM je to tak, že to, čo sa spája s diagnózou, sa spája s príbehom. Len rozuzlenie tohto príbehu povedie k uzdraveniu.

Čo však nikdy nemôžete pokaziť, je horčík (ideálne vo forme glycinátu).

image-jana-kubickova

Jana Kubíčková
majiteľka